Végre megújulhat a nagyváradi volt Pénzügyi palota
A megyei önkormányzat legutóbbi rendes ülésén elfogadták a Fő utcai egykori Pénzügyi palota felújítását célzó projekt aktualizált műszaki-gazdasági mutatóit. Ebben az épületben kap helyet a Bihar Megyei Tanács.
Azt követően, hogy a megyei tanácsosok jóváhagyták ezeket a mutatókat, kiírják a munkálatok elvégzésére vonatkozó tendert. A felújítás során növelik az épület energetikai hatékonyságát, kívül-belül helyreállítják és átalakítják az ingatlant úgy, hogy az a Bihar Megyei Tanács székhelyeként működhessen, amely képes az intézmény teljes személyi állományának befogadására.
A beruházás összértéke 36.514.700,01 lej, áfával együtt, a tervező NOVARTIS Kft. által készített műszaki-gazdasági dokumentáció alapján.
A város egyik legimpozánsabb palotáját, hosszú pereskedés után, bírósági ítélettel 2012-ben a nagyváradi római katolikus püspökség visszakapta, de a megyei tanács és a hozzá csatlakozó nagyváradi önkormányzat megfellebbezte a döntést. Ezt követően a legfelsőbb bíróság 2016. december 16-án, arra hivatkozva, hogy az épület valójában a magyar állam tulajdona volt, amelyet a trianoni döntéssel a román állam vett át, visszaállamosította. Az egyház szerint viszont mindent kétséget kizáróan bizonyítható, hogy az Irgalmas rend a Pénzügyi Palota építtetője, valamint jogos és telekkönyvezett tulajdonosa, illetve, hogy ezt az épületet a román állam önkényesen sajátította ki az 1948-as államosítási rendelet alapján, amit a telekkönyvi bejegyzések során 1962-ben és 1967-ban is megerősített.
A megyei tanács nem tudta eldönteni, mihez kezdjen a hirtelen ölébe pottyant ingatlannal, Pásztor Sándor tanácselnök átadta volna a nagyváradi önkormányzatnak, cserébe a városi önkormányzat tulajdonában lévő kulturális intézmények épületeiért. De az is felmerült, hogy nemzetközi árverésen értékesítik. Akkor elzárkózott attól a lehetőségtől, hogy a tanács saját székhelyének nyilvánítsa az épületet, mivel az 5388 négyzetméter területét soknak, felújítási költségét drágának találta.
2018 év végén egy olyan elképzelés került nyilvánosságra, miszerint felújítják az épületet, és a palota első és második szintjére költöztetik a megyei tanács és a kormánybiztosi hivatal irodáit, a harmadik szinten pedig Bihar megye múzeumát alakítanák ki.
2019-ben, egy tanácsülésen viszont a megyei tanács leendő székhelyének rehabilitálására vonatkozó műszaki-gazdasági dokumentációt terjesztette elő Cristian Puşcaş építészmérnök. Ezt követően kiírták a tendert a felújításra, és elkezdődhetett volna a felújítás, ám 2020 végén Ilie Bolojan, a megyei tanács új elnöke leállíttatta a folyamatot, arra hivatkozva, hogy a felújítást uniós forrásból kívánják megvalósítani.
„Tavaly év végén állapodtunk meg a kivitelezési szerződés felbontásáról annak érdekében, hogy azt a projektet be tudjuk nyújtani európai uniós finanszírozásra. A régi összeghez képest a mostani mintegy 13-14 százalékkal kerül többe, azonban olyan szempont is van, amelyeket nem vettek figyelembe a régi projektben, mint például az épület energetikai hatékonysága, vagy az ingatlan műemlékjellege miatti sajátosságok. Ezek nem voltak belefoglalva a régi projektbe, sem a falfestmények, sem az impozáns korlátok restaurálása. E határozat jóváhagyásával, be tudjuk majd nyújtani ezt a projektet uniós finanszírozásra. Azonnal megkezdjük a pályázati eljárás elindítását a munkálatok végrehajtására. Az első szakaszban a Bihar Megyei Tanács költségvetéséből finanszírozzuk a munkálatokat, majd ezt az európai alapokból tudjuk elszámolni” – nyilatkozta most Ilie Bolojan, a Bihar Megyei Tanács elnöke, az április 27-i rendes tanácsülést megelőző sajtótájékoztatón.
A Fő utca (str. Republicii) 35. szám alatti épület B kategóriás műemlék, tervezője ifj. Rimanóczy Kálmán. Az 1900-ban felépült palota a második világháborúig pénzügyi palotaként működött. Az irgalmas rend az épület bérbe adásából tartotta fenn a palota mellett működő kórházát. A második világháború után az épületben több évtizeden át poliklinika működött, de már évek óta használaton kívül áll, azóta az ingatlan állaga folyamatosan romlik.
Kép: Az épület látványterve