Főhajtás a Nagyvárad városképét máig meghatározó ifj. Rimanóczy Kálmán előtt
Május 1-jén, születése 150. évfordulóján leplezték le Nagyváradon ifj. Rimanóczy Kálmán hajdani építész egész alakos szobrát. Az életnagyságúnál nagyobb, 3 méter magas bronzszobor a nagyváradiak által Barátok templomaként ismert váradolaszi plébániatemplom előtti térre került, örök mementóként hirdetve, hogy a magyar közösség alkotói által létrehozott időtálló értékek a város kulturális örökségének meghatározó részét képezik.
A polgármester magyar tanácsosa, Zatykó Gyula szerint, a most felavatott szobor egy nagyváradi magyar építész-zseni emléke előtt tiszteleg, aki mindössze húszéves pályafutása alatt a mai Nagyvárad arculatát meghatározó épületeket tervezett és épített. Nevéhez kötődik számos, ma már turisztikai látványosságként kiemelkedő épület, köztük a legismertebb a Városháza, a Pénzügyi Palota, a Stern-, az Apolló-, a Moskovits-, a Velencei Házként is emlegetett Id. Rimanóczy-palota, a Görögkatolikus Püspökség, a mai Ortodox Püspökség, a Csendőrségi Iskola.
A szobor helyszínének kiválasztását azzal indokolta, hogy Tempfli József nagyváradi püspöknek köszönhetően, a 42 évesen elhunyt Rimanóczy Kálmán földi maradványait a felszámolt olaszi temetőből, a Barátok templomának alagsorában helyezték örök nyugalomra, magát a templomot pedig az építész tervei szerint alakították át mai arculatára. A szobor szomszédságában pedig élete első jelentős műve – az egyelőre becsomagolt, felújításra váró – Pénzügyi Palota áll. A helyszín mellett szól az is, hogy a szobor a nagyváradi városnéző turistaútvonal elején található, így a turisták, mielőtt megtekintenék a város lenyűgöző századfordulós palotáit, az épületek többségét megálmodó Rimanóczy szobrát is láthatják.
Zatykó Gyula szerint a szobor, ezután örök mementóként hirdeti, hogy a magyar közösség alkotói által létrehozott időtálló értékek a város kulturális örökségének meghatározó részét képezik, ezért kiérdemelték a jelen és a jövő városlakóinak tiszteletét és megbecsülését.
A Rimanóczy-szobrot az önkormányzat rendelte meg, elkészítése és felállítása 400 ezer lejes (mintegy 29,2 millió forintos) költségét is a város költségvetéséből finanszírozták. „Úgy illik, hogy nemzetiségi, vallási hovatartozásra való tekintet nélkül, tisztelet övezze a várostörténet meghatározó személyiségeit, attól függetlenül, hogy milyen korban éltek. Ifj. Rimanóczy Kálmán ilyen személyiség volt, örök elismerés a nagyváradiak részéről!” – mondta az avatáson Ilie Bolojan polgármester, aki azt is bejelentette: javasolni fogja, hogy a Crișul Nagyáruház, a Barátok temploma, és a Nyugdíjpénztár határolta területet nevezzék el Rimanóczy térnek.